- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyOkrasné jezírko jako oáza klidu v zahradě

Okrasné jezírko jako oáza klidu v zahradě

Zahradu vnímáme jako jedno z míst, kde se můžeme zrelaxovat a užít si slunečné letní dny. Mnozí se rozhodnou ozvláštnit tento prostor jezírkem, které plní nejen estetickou funkci. V článku se dozvíte, jak při výstavbě jezírka postupovat, na co nezapomenout a jaké materiály použít.
Přesný rozměr, kolik materiálu potřebujeme, zjistíme po výkopu. Jezírko měříme v největší šířce, délce a hloubce. K šířce i délce připočteme 1m jako rezervu pro ukotvení fólie. Předtím než položíme fólii, je nutno jezírko pokrýt geotextilií, která výrazně snižuje riziko poškození folie například drobnými kamínky.

Na geotextilii ukládáme fólii směrem od středu jezírka tak, aby byly vyrovnány všechny záhyby. Fólii pokládáme lesklou stranou dolů. Důležité je, aby fólie nebyla na žádném místě napnuta, jelikož po napuštění jezírka si voda fólii stáhne. Doporučujeme použít PVC folie od tloušťky 1mm. Díky folii dokážeme vytvořit originální tvar a velikost nádrže podle představ.

Ze sortimentu hydroizolačních fólií FATRAFOL je pro izolaci jezírek vhodná fólie AQUAPLAST 805, která je stabilní proti UV záření, je mrazuvzdorná a dokonale brání ztrátám vody z jezírka. V případě, že chcete mít jezírko živé, fólie je naprosto neškodná pro ryby a vodní rostliny. Rovněž je odolná vůči přerůstání kořínků rostlin a tím zabráníme přetékání vody z jezírka. Fólie má vysokou pružnost a elasticitu a je chemicky odolná vůči všem v přírodě vyskytujícím se vodám.

Když máme fólii ukotvenou na okrajích, můžeme provést zátopovou zkoušku, což znamená napustit jezírko a dva dny sledovat hladinu. Jezírko může mít jakýkoli tvar. Ten závisí hlavně na objemu a funkci jezírka.

Určitě se nebraňte dynamickým křivkám či oblým tvarům, které přinesou do zahrady oživení.
Zajímavou alternativou je vybudování koupacího zahradního jezírka, kdy je velkou výhodou spojování dvou různých funkcí – získáte bazén a přírodní jezírko v jednom.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek