- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyKolik vás teď bude stát stavba domu? Je lepší ještě počkat?

Kolik vás teď bude stát stavba domu? Je lepší ještě počkat?

Vyplatí se v současnosti stavět nebo je vhodnější odložit stavbu domu na později? Nebudou časem ceny stavebních materiálů klesat? Podobné otázky se nyní objevují častěji. Argumenty pro i proti jsou několik, ale stavebníci a finančníci se v konečném důsledku shodují, že není na co čekat. Otázka spíše zní, z čeho dům stavět a jak ušetřit.
Cena domu: návrat na předpandemickou úroveň raději nečekejte
Vzhledem k důsledkům pandemie ceny stavebních materiálů v roce 2021 narostly. Způsobil to nedostatek některých vstupních surovin, přidalo se zpomalení výroby z důvodu pandemických omezení, narušení logistiky, dodavatelských řetězců a podobně. Nyní přibyl výrazný růst cen energií. Odborníci z různých oblastí se shodují, že vývoj situace nelze jednoznačně odhadnout. Za jedno jsou však iv tom, že návrat cen na předpandemickou úroveň nelze očekávat. Čekat, že cena domu na klíč či postaveného svépomocí bude o pár měsíců rapidně nižší, tedy zřejmě efekt nepřinese.

Navzdory této situaci však analytici říkají, že vlastnit nemovitost se vyplatí, protože cena domů a bytů každý rok stoupá. Podle Viktora Obtuloviče z FinGO.sk se průměrný nárůst cen nemovitostí za poslední dva roky pohyboval na úrovni přes 12%. Je zde také praktické hledisko. Lidé chtějí a potřebují bydlet i ve složité situaci. Kdo si nemůže dovolit byt ve městě, pojede do okolních obcí. Náklady na výstavbu výrazně ovlivňuje i cena práce, čili ten, komu se bude zdát cena práce vysoká, začne uvažovat o možnostech svépomocné výstavby. Otázku tedy lze postavit i jinak. Když nemůžeme ovlivnit cenu stavebních materiálů, jak ušetřit, aby byla cena domu přijatelná?

Dům ve tvaru u, bungalov ve tvaru l? Vyplatí se kompaktní tvar
Stavbu domu tedy zbytečně neodkládejte, ale vyplatí se dobře si promyslet, co opravdu potřebujete. Skutečně budete potřebovat pokoj pro hosty i pracovnu, využijete více koupelen, samostatnou prádelnu? Kompaktní tvar domu znamená menší komplikace a pravděpodobně i menší náklady. Pokud oslovíte projektanta, aby vám jej optimálně vytvaroval, za jeho práci pravděpodobně nezaplatíte tolik, kolik tímto krokem v budoucnu ušetříte. Určitě však nešetřete při výběru kvalitního materiálu.

Cena materiálu na dům vypočtená předem
Poctivě plánujte, objednávejte materiál i řemeslníky dopředu. Dejte si vypočítat spotřebu a cenu materiálu na dům (nejlépe přímo u výrobce), a to co nejdříve. Získáte představu o vývoji dodacích lhůt a cen přímo od zdroje. Riziko, že vás vývoj trhu překvapí, bude značně nižší. „Plánování je základ. Přemýšlejte dopředu, dejte si napočítat potřebu jednotlivých stavebních materiálů a objednejte si je v předstihu, aby byly vaše představy o realizaci stavby uskutečnitelné,“ komentuje situaci Ľubomír Roth ze společnosti Leier.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek