- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyJak množit sukulenty z listů nebo stonků

Jak množit sukulenty z listů nebo stonků

Sukulenty nejsou jen jedinečným designovým doplňkem místností, ale také skvělou volbou pro začínající pěstitele rostlin nebo lidi s nabitým programem. Daří se jim na slunném místě, přitom díky masitým listům zadržujícím vodu vydrží vzácnější zalévání. Další bonus: z jedné rostlinky si velmi snadno rozmnožíte další – lze vypěstovat z listu nebo stonku mateřské rostliny.
Sukulenty můžete rozmnožovat kdykoli, ale pokud chcete zvýšit šance na úspěch, ideální období je jaro nebo léto, kdy je světlo nejintenzivnější. Tyto teplomilné (původem pouštní) rostliny jsou mimořádně jednoduché na rozmnožování.

Příroda zařídila rozmnožování mnoha druhů sukulentů jednoduše: běžně se množí opadáváním listů, které vytvoří nové rostlinky. Část listu, která byla původně připojena k hlavnímu stonku, začne po opadnutí na zem tvořit kořeny, které si najdou cestu do země. Rostlinka pučí a roste.

Tento typ rozmnožování můžete napodobit i doma, pokud máte sukulenty s masitými listy, například: tučnolist vejčitý, echeverie a skalní růže (rozety sempervivum). Připravte se však na to, že bude trvat několik týdnů, než uvidíte výsledky. Je to ovšem velmi jednoduchý proces.

Jak rozmnožit nejznámější pokojové rostliny
Vyberte si mateřskou rostlinu, kterou chcete rozmnožit. Měla by být zdravá a dobře hydratovaná.
Vytáhněte list, který jste si zvolili jako základ budoucí rostlinky. List uvolníte tak, že jej jemně otočíte a zatáhněte na místě nejbližším ke stonku. Pokud list drží velmi pevně, můžete si pomoci nožíkům. K množení si vždy vybírejte pevné a zdravé listy. Pokud jsou listy rostliny scvrklé, zažloutlé, černé nebo hnědé, může to být příznakem nadměrného zalévání. Takové listy k množení rozhodně nepoužívejte.
Nechte list zatvrdnout. Když odtrhnete nebo odříznete list, můžete si všimnout, že odříznutý konec je vlhký – je to proto, že sukulenty zadržují ve stoncích a v listech vodu, aby se chránily před suchem. Tyto konce je třeba nechat zahojit nebo „zatvrdnout“, což trvá minimálně dva až pět dní. Díky tomu zabráníte hnilobě kořenů dceřiné rostliny.
Přidejte zakořeňovací hormon. Zakořeňovací hormon (stimulátor zakořenění) seženete v prodejnách zahrádkářských potřeb nebo v e-shopech ve formě prášku. Dokáže urychlit proces zakořenění, ale není nezbytný. Dobrým trikem je namočit zatvrdlou odříznutou špičku listu do tohoto prášku a poté jej položit na půdu.
List sukulentu se zaschlou ranou položte na půdu určenou pro kaktusy. Myslete na to, že ačkoli zralé sukulenty potřebují hodně slunce, mladé rostlinky může příliš mnoho slunečního záření spálit. Takže nejlepší je nepřímé světlo. Zhruba po dvou týdnech uvidíte na listu růst kořeny nebo drobné výhonky.
Přesaďte rostlinku do květináče. Když po několika týdnech začnou šťavnaté kořeny dceřiné rostliny sílit, list sám opadne. Je to vhodná doba k přesazení mladé rostlinky do propustné nádoby s půdou určenou pro sukulenty.

Nádherný sukulent, kterému se bude dařit iu vás doma
Jak množit sukulenty ze stonku
Pokud máte odrůdu sukulentů s více stonky nebo větvemi – například rozchodník, haworthia nebo aeonium – můžete zkusit rozmnožování řezem ze stonku. Tyto sukulenty mají ve snaze získat více slunečního světla tendenci vytvářet dlouhé výhonky s menším počtem listů. Jednoduše tento vyčnívající stonek odřízněte – mateřská rostlina udrží tvar a z odřezku vypěstujte nový.

Jak na to?
Vyberte si rostlinu, ze které chcete seříznout stonek. Zaměřte se na zdravě vypadající rostlinu a vynechejte stonky s listy, které vypadají scvrklé nebo rozmočené.
Odřízněte stonek. Použijte čisté nůžky a odstřihněte stonek dle vlastního výběru – ideálně takový, na kterém roste několik zdravých listů.
Nechte seříznutou část zahojit se. Odříznutý stonek nechte pár dní na vzduchu, aby rána zaschla.
Odstraňte spodní listy. Odstraňte listy na spodních 5 centimetrech stonku, abyste ji mohli snáze zapíchnout do půdy.
Vložte stonek do půdy.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek